5
Rautaruukki arkisto Rautaruukin nimitysvaliokunnan kokoonpano
17.11.2008 13:01 CET

Rautaruukin nimitysvaliokunnan kokoonpano

Rautaruukin kolme suurinta osakkeenomistajaa 3.11.2008 olivat Suomen Valtio, Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen sekä yrittäjä Esa Rannila yhdessä omistamiensa yhtiöiden Rumtec Holding Oy:n ja E&K Rannila Oy:n kanssa.
 
Mainitut osakkeenomistajat ovat ilmoittaneet edustajikseen nimitysvaliokuntaan finanssineuvos Markku Tapion Valtioneuvoston kansliasta, Keskinäinen eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen varatoimitusjohtaja Timo Ritakallion sekä yrittäjä Esa Rannilan. Rautaruukin hallituksen puheenjohtaja Jukka Viinanen toimii nimitysvaliokunnan asiantuntijajäsenenä.
 
Nimitysvaliokunta valmistelee ehdotuksensa yhtiökokoukselle 2.2.2009 mennessä. Rautaruukin seuraava varsinainen yhtiökokous pidetään 24.3.2009.
 
 
Lisätietoja: Tiina Bäckman, johtaja, lakiasiat, puh. 020 592 9068
 
 
Rautaruukki Oyj
 
Anne Pirilä
Viestintä- ja sijoittajasuhdejohtaja
 
 
Rautaruukki toimittaa metalliin perustuvia komponentteja, järjestelmiä ja kokonaistoimituksia rakentamiseen ja konepajateollisuudelle. Metallituotteissa yhtiöllä on laaja tuote- ja palveluvalikoima. Yhtiöllä on toimintaa 26 maassa ja henkilöstöä 15 000. Liikevaihto vuonna 2007 oli 3,9 miljardia euroa. Osake on noteerattu NASDAQ OMX Helsingissä (Rautaruukki Oyj: RTRKS). Yhtiö käyttää markkinointinimeä Ruukki.
 
 
JAKELU:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet