8.1.2009
12:01 CET
Rautaruukki ostaa norjalaisen teräsrunkorakentajan
Skallesin kokonaistoimitukset kattavat teräsrakenteiden suunnittelun, valmistuksen ja asennuksen. Yhtiön vuoden 2008 liikevaihdon ennustetaan olevan noin 15 miljoonaa euroa, ja sen palveluksessa on noin 50 henkilöä. Vuonna 1950 perustettu yhtiö sijaitsee Oslon eteläpuolella Fredrikstadissa.
"Skallesin osto vahvistaa Ruukin asemaa Pohjoismaissa ja erityisesti Norjan teräsrakentamisessa. Asiakaskuntamme ja tuotteemme täydentävät toisiaan. Kauppa edistää Ruukin tavoitetta tulla teräsrunkoliiketoiminnassa paikalliseksi toimijaksi ja luo perustan markkina-asemamme vahvistamiselle", kertoo Ruukki Constructionin johtaja Saku Sipola.
Osapuolet ovat sopineet, että kauppahintaa ei julkisteta. Kauppa edellyttää kilpailuviranomaisten hyväksynnän, ja kaupan odotetaan toteutuvan helmikuun 2009 aikana.
Lisätietoja: Jouni Metsämäki, johtaja, Pohjois- ja Itä-Eurooppa, Ruukki Construction, puh. 020 592 9114
Rautaruukki Oyj
Anne Pirilä
Viestintä- ja sijoittajasuhdejohtaja
Rautaruukki toimittaa metalliin perustuvia komponentteja, järjestelmiä ja kokonaistoimituksia rakentamiseen ja konepajateollisuudelle. Metallituotteissa yhtiöllä on laaja tuote- ja palveluvalikoima. Yhtiöllä on toimintaa 26 maassa ja henkilöstöä 15 000. Liikevaihto vuonna 2007 oli 3,9 miljardia euroa. Osake on noteerattu NASDAQ OMX Helsingissä (Rautaruukki Oyj: RTRKS). Yhtiö käyttää markkinointinimeä Ruukki.
JAKELU:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.ruukki.com